Üzülmez Lavuarı, GMİS-TTK işbirliği ile 65 milyon lira yerine 7 milyon lira’ya yenilendi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

[ad_1]

Üzülmez Lavuarı, GMİS-TTK işbirliği ile 65 milyon lira yerine 7 milyon lira’ya yenilendi

TTK’da üretilen taşkömürünün işlenerek demir çelik ve termik santral firmaları ile yakacak olarak ayrılmasını sağlayan ‘lavuar’ adı verilen tesisin onarımı için TTK Genel Müdürlüğü bünyesinde çalışma başlatıldı. Ancak yüksek maliyet ve döviz kurundaki artış nedeniyle ihale bedeli yaklaşık 2 milyon Euro olan onarım maliyeti nedeniyle kurum yetkilileri yeni çözüm arayışlarına yöneldi. TTK Genel Müdürlüğü, lavuar tesisinin kurum personeli tarafından yapılması için girişimlerde bulundu. Lavuar tesisinde çalışan işçilerin bu konuda bilgili ve donanımlı olmasıyla tesisin kurum içinde onarılmasına karar verildi.

Genel Maden İşçileri Sendikası’nın 2023 yılında gerçekleştirdiği seçimlerde GMİS Üzülmez Teşkilatlandırma Sekreteri olarak seçilen ve öncesinde Mekanizasyon Servisi Şefi olarak görev yapan Dursun İris ve beraberindeki Mekanizasyon Servisi ekibi Lavuar’ın onarılması için görevlendirildi. GMİS Genel Merkez Yönetimi de işçilere destek vererek çalışmaları takip etti. GMİS Genel Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Tayfun Demir, tesisinin yenilenme çalışmalarını yapan işçileri yalnız bırakmadı.

4 Ayda tamamlandı

TTK ve GMİS işbirliği ile başlayan onarım çalışmaları yaklaşık 4 ay sürdü. Bu süre zarfında lavuarda bulunan ve kullanılamaz denilen yurt dışı menşeli makine ve parçalar elden geçirilerek onarıldı. İhale bedeli yaklaşık 2 milyon Euro olması beklenen yenileme çalışması, işçilerin fedakarlıklarıyla 225 bin Euro’ya gerçekleştirildi. İşçiler, kısa sürede tamamladıkları lavuar tesisinin kullanıma açılmasıyla büyük gurur ve onur yaşadı. Tesis, günlük yaklaşık 2 bin ton kömür yıkamaya hazır hale geldi.

Yeşil, emeği geçenlere teşekkür etti

GMİS Genel Başkanı Hakan Yeşil, atıl durumda bulunan lavuar tesisin, işçilerin ve kurum yetkililerinin özverili ve kararlı çalışmasıyla yenilendiğini söyledi. Kamu kaynaklarının doğru kullanımı konusunda önemli bir çalışmaya imza attıklarını ifade eden Yeşil, “Yapılan çalışma ile kamu kaynaklarımızı doğru kullandık. İhale edilseydi belki yurt dışı firması bu işi alacaktı ve devletin parası yurt dışına gidecekti. İşçilerimiz bu çalışmasıyla bunu da önlemiş oldu. Atıl

durumdaki birçok makine ve parçayı aktif hale getirdiler. Kurum yetkililerimiz işçilerimize güvendi. Onların bilgi ve donanımına güvendi. Sendika yöneticilerimiz bizzat tesisin onarımında çalıştı. Bizler elimizden gelen desteği sunduk. Sonuçta herkesin gurur duyduğu bir tesis ortaya çıktı. Sendika ve kurum ortak bir şekilde bu lavuar sistemini 4 ay gibi kısa bir sürede 7 milyon lira gibi bir rakama aktif hale getirdi. Bu süreç kolay olmadı. Genel Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreterimiz Tayfun Demir de bu işin takibini yaparak arkadaşlarımızla beraber destekleriyle bu işi hep beraber hallettiler. Ben emeği geçen işçilerimize, sendika yöneticilerimize, kurum yöneticilerimize çok teşekkür ediyorum.” dedi.

“Bir vida bir somun bile ziyan edilmedi”

GMİS Genel Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Tayfun Demir, çözüm odaklı sendikacılık yaparak sorunları iş veren ile iş birliği içerisinde çözmeye çalıştıklarını belirterek, şöyle konuştu:

“Kurumumuz bizden bu işten anlayan başkanlarımızın yardımcı olup olamayacağını sordu. Biz de hep birlikte bu işin altından kalkabileceğimizi kendilerine ilettik. 4 ay süren çalışmanın sonucunda tesisimiz yenilendi. Yeraltından çıkan cevherimizin değer arttı. Bizim için en önemli şeylerden birisi, işçimizin verilemeyen yakımlık kömürünü vermeye başladık. En çok sevindiğimiz konulardan birisi ise 65 milyon lira onarım bedeli çıkartılan bir işi 7 milyon lira gibi düşük bir rakama tamamlamış oldu arkadaşlarımız. Bir vida, bir somun ziyan edilmedi. Mal devletin, zarar devletin, devlet de bizim düsturu ile yapılan çalışma sonucunda hedefe ulaşıldı.

Başta işçilerimiz olmak üzere, TTK Genel Müdürümüze, Genel Müdür Yardımcılarımıza, TTK Üzülmez Müessese Müdürümüze, TTK Üzülmez İşletme Müdürümüze, Müdür Yardımcılarımıza, GMİS Genel Başkanımız Hakan Yeşil’e, burada özverili bir çalışma gerçekleştiren GMİS Üzülmez Şube Yönetimi’ne ve Üzülmez Müessesi servislerinin tamamına teşekkür ediyoruz. Kazanan işçi oldu, kazanan devlet oldu”

GMİS Üzülmez Şube Başkanı Sefer Karakabak da sendika ve kurum işbirliği ile işçilerin özverili çalışmasıyla tesisin kısa sürede yenilendiğini ifade ederek, “Projenin başından sonuna kadar işçilerimize ve bizlere güvenen TTK Genel Müdürlüğümüze, sendikamız Genel Başkanı Hakan Yeşil ve Genel Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreterimiz Tayfun Demir’e, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

[ad_2]

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Üzülmez Lavuarı, GMİS-TTK işbirliği ile 65 milyon lira yerine 7 milyon lira’ya yenilendi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

NTV.org.tr - Güncel Haber Platformu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!