Şap Hastalığına Karşı Sonbahar Aşılama Kampanyası Başladı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala


Şap Hastalığına Karşı Sonbahar Aşılama Kampanyası Başladı

Betül Yılmaz / AMASYA – BHA

İl Müdürlüğü ”Hayvan Hastalıkları ve Zararlıları ile Mücadele Programı” kapsamında ilimiz genelinde Şap Hastalığına karşı Sonbahar Şap Aşılama Kampanyası başlamıştır. Şap aşılama kampanyası kapsamında yılda iki dönem halinde, 2 aydan büyük tüm hayvanların altı ay aralıkla aşılaması planlanmaktadır. Birinci etap aşılama işlemi 01 Eylül 2023 – 17 Kasım 2023 tarihleri arasında yapılacaktır” açıklamalarında bulundu.

İl Tarım Müdürü Hayrullah GÖKTEKİN konu ile ilgili yaptığı açıklamada;

“İl genelinde 212.601 büyükbaş ve 267.416 küçükbaş hayvan mevcuttur. Aşılama dönemi 01 Eylül 2023 – 17 Kasım 2023 tarihleri arasındadır. Şap hastalığı özellikle büyükbaş hayvanlarda et ve süt veriminde ciddi kayıplara neden olur. Hayvanlarda ağızda, tırnakta ve memelerde yaralar oluşturan salgın bir hastalıktır. Şap aşılama kampanyasıyla birlikte yılda iki dönem halinde tüm büyükbaş hayvanların aşılanması hedeflenmektedir.

Aşılama programımızda 2 aydan büyük tüm hayvanların altı ay aralıkla, yılda iki kez aşılanması planlanmaktadır. Şap aşısı gebeliğin her döneminde güvenle kullanılmakta, aşılı hayvanlardan doğan buzağılar, annelerinden aldıkları bağışıklık ile hastalıktan korunmaktadır. Hastalıktan korunmada aşılama çok önemlidir. Şap aşısı; hastalığa karşı koruyucu olması yanında, büyükbaş hayvanların sevkleri ve buzağı destekleme işlemleri için de mecburidir. Şap aşısı uygulanmamış hayvanların sevklerine izin verilmez, buzağı desteklemesinden de faydalandırılamaz. Aşılama kampanyası sırasında; yeni doğan buzağılara kulak küpesi takılmakta, işletmedeki hayvanlar da güncellenmektedir. Gerek şap hastalığı dolayısıyla yaşanacak verim kayıplarının önüne geçmek, gerekse de buzağı desteklerinden faydalanmak için yetiştiricilerimizin şap aşısını zamanında yaptırmaları oldukça önemlidir “dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Şap Hastalığına Karşı Sonbahar Aşılama Kampanyası Başladı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

NTV.org.tr - Güncel Haber Platformu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!