Roma Dönemine Ait Gizemler Açığa Çıkıyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala


Roma Dönemine Ait Gizemler Açığa Çıkıyor,

Anadolu’nun ‘tek dolma kalesi’ olarak bilinen 4 bin yıllık tarihe sahip Zile Kalesi’nde kazı çalışmaları yeniden başlatıldı.

Roma Dönemine Ait Gizemler Açığa Çıkıyor: Zile Kalesi’nde Tarihi Keşifler Devam Ediyor

Geçen yıl başlatılan kazılarda çok önemli sonuçlar elde edilmiş, tiyatronun tribün ve orkestra alanları kısmen ortaya çıkarılmıştı.

 

TOGÜ Üniversitesi öğretim üyesi Arkeolog Dilek Şengül Ful başkanlığında yürütülen kazılara bugün tekrar başlandı. Tokat Valiliğince finansmanı sağlanan kazılara TOGÜ, STK’ lar ve Zile Belediyesi destek veriyorlar.

Geçen yıl kazılara Zürih Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Yazılı Taşlar Uzmanı ünlü Arkeolog Prof. Dr. Christian Marek Başkanlığında bir ekip gelmiş, kazı alanında inceleme yaparak “Bu kazı sadece Türkiye için değil, dünya arkeoloji tarihi için de önemli bir kazıdır” demişti.

 

Zile Belediye Başkanı Şükrü Sargın da Zile Kale Tiyatro kazısının sadece Tokat için değil dünya medeniyetler tarih İçin de önemli olduğunu belirterek ” Geçen yıl başlatılan kazılar da ciddi bulgular elde edildi. İnşallah kayda değer tarihi kalıntılar çıkar. Kazının finansmanında destek olan Sayın Valimiz Numan Hatipoğlu’na, kazı çalışmalarında akademik ekibi sağlayan TOGÜ Üniversitesi Rektörümüz , Fatih Yılmaz, Kazı akademik ekibi Öğretim Görevlileri Murat Tekin, Şengül Dilek Ful, Hatice Uyanık hocalarımıza ve Tokat Müze Müdürümüze ve özellikle bizi bu konuda teşvik edip desteklerini esirgemeyen Türk Tarih Kurumu Eski Bşk Prof. Dr. Birol Çetin hocamıza teşekkür ediyorum” dedi.

 

Kazının meskün mahal bölgesinde olduğu ancak bu seneki yapılan kazıların belediyeye ait yol ve Bezirhane Parkında yapılacağından kamulaştırma probleminin olmadığı, kazı alanının büyük

olduğundan kazının yakın zamanda bitmesi beklenmiyor.Daha önceki kazılar insanların içinde oturdukları, ikamet ettikleri bir bölgede yapılmıştı. Bu sene yapılacak kazılar belediyeye ait yol ve Bezirhane Parkı’nda yapılacağından kamulaştırma problemi yaşanmayacağı ve kazı alanının büyük olduğundan kazının yakın zamanda bitmesi beklenmiyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Roma Dönemine Ait Gizemler Açığa Çıkıyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

NTV.org.tr - Güncel Haber Platformu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!