Prof. Dr. Rafet Metin, Cumhuriyet Yüzyılına Giden Yolu Anlattı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala


Bayburt Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Rafet Metin, “Cumhuriyete Giden Yol” konferansında, yüz yılın öncesini konu alarak Cumhuriyetin ilanını hazırlayan süreçleri ve Türkiye Yüzyılına miras kalan kurucu vizyonun önemini anlattı.

featured

Dekan Prof. Dr. Rafet Metin, Cumhuriyet Yüzyılına Giden Yolu Anlattı

Yaşar YILDIZ / BAYBURT – BHA

Cumhuriyetin 100. Yılı vesilesiyle gerçekleşen konferansa, her tarihsel süreci hazırlayan bir öncül süreç olduğundan söz ederek başlayan Prof. Dr. Metin, “Cumhuriyet, zorlu ve meşakkatli mücadeleler sonunda, ulvi bedeller ödenerek kazanılmış bir zaferdir. Bu zafer, kazanılma süreçleri bakımından önemlidir. Eğer yüz yılı kutlamanın gururunu paylaşıyor ve ilelebet yaşayacak olan Cumhuriyet ülküsünü paylaşıyorsak, yüz yılı anlamlı kılan bir mücadelenin minnetini de paylaşmamız gerekir. Her yüzyıl, bir önceki yüzyılın devamı olarak ya bir mirası ya da bir borcu devralır. Cumhuriyet Yüzyılı da, Türkiye Yüzyılına giden yoldur ve hepimizin ortak mirasıdır.” dedi.
Cumhuriyetin kuruluş sürecinde Mustafa Kemal Atatürk öncülüğünde gerçekleşen inkılap bilincini aktaran Prof. Dr. Metin, dönemin koşullarını ve Cumhuriyetin bir demokrasi ülküsü olarak gerçekleşme safhalarını özetledi.  Dönemin kaynaklarına ve Mustafa Kemal Atatürk’ün çalışmalarına atıflar yaparak Cumhuriyete giden yolun ufuk ötesi vizyonuna dikkat çeken Prof. Dr. Metin, “Cumhuriyet her zaman geleceğe yönelik bir vizyon ve zaman yatırımı olarak gelişmeyi hedefler. Atatürk’ün mirası da tam olarak bu vizyon ve gelişime işaret eder. Türkiye Yüzyılı vizyonu bu yönüyle önemlidir. Çünkü her yüzyıl, bir öncekinden daha fazlasını ve daha yükseğini gerçekleştirmeye muktedir olduğumuzda Cumhuriyetin kurucu emeklerine ve vizyonuna sadık kalabiliriz. Bizlere bu vizyonu miras bırakan Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere tüm aziz şehit ve gazilerimize minnetlerimi arz ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Rafet Metin, Cumhuriyet Yüzyılına Giden Yolu Anlattı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Prof. Dr. Rafet Metin, Cumhuriyet Yüzyılına Giden Yolu Anlattı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

NTV.org.tr - Güncel Haber Platformu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!