MAKÜ, 91’inci sıradan 74’üncü sıraya geçti

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

[ad_1]

MAKÜ, 91’inci sıradan 74’üncü sıraya geçti

Dünya genelinde üniversite sıralamalarını yapan yetkili 10 kuruluştan biri olan Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) URAP’ın (University Ranking by Academic Performance) 2023-2024 Dünya Sıralama listesi açıklandı. URAP Dünyanın ilk 3500 üniversitesini sıralamak için, %75 lik dilime giren dergilerdeki Makale, %75 lik dilime giren dergilerde yayımlanan makalelere yapılan Atıf, Toplam Bilimsel Döküman, Toplam Yayın Sayısı, Toplam Atıf Etkisi ve Uluslararası işbirliği olmak üzere 6 alandaki akademik üretkenlik göstergelerini kullanmıştır.

Bu yıl üniversiteler arasında en fazla bilimsel makale yayımlanmış olan dünyanın dört bir yanından 3500 üniversite belirlenmiş ve değerlendirilmiştir. Açıklanan sıralamaya göre dünya üniversiteleri arasında MAKÜ son 1 yılda 187 sıra birden yükselerek 2324’üncü sıraya çıkmıştır. 2021-2022 yılında bu sıra 2884, 2022-2023 yılında 2511 ve 2023-2024 yılında ise 2324 olmuştur. Sıralamaya giren 119 üniversite arasında geçen sene 91. sırada olan MAKÜ, bu sene 74. sıraya yükselmiştir.

MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Dalgar, MAKÜ nün tutarlı olarak sürdürdüğü bu başarının devam edeceğini, Dünya Sıralamasındaki yerini daha da yükselteceklerini ifade etti. Rektör Dalgar; “Yükseköğretim Kurulumuzun son dönemde üzerinde durduğu Uluslararasılaşma politikasını çok önemsiyoruz. Bu politikaya öncülük eden YÖK Başkanımız Prof. Dr. Sn. Erol Özvar’a ve YÖK üyelerine teşekkür ediyoruz. Biliyoruz ki üniversitelerimiz dünya üniversiteleri arasında ne kadar itibarlı olursa, uluslararası işbirliklerimiz, yayınlarımız ve kuracağımız ortaklıklar da bir o kadar ivlemenecek. MAKÜ olarak politika belgemizin merkezinde yer olan uluslararası nitelik artışı açıklanan bu sıralama ile daha da anlamlı hale geldi. Çok daha iyi sonuçlar alacağız. Hepimizin daha da gurur duyduğu bir üniversite için çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

Başarılarıyla adından söz ettiren MAKÜ, dünyada yükseliyor

[ad_2]

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
MAKÜ, 91’inci sıradan 74’üncü sıraya geçti

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

NTV.org.tr - Güncel Haber Platformu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!