Konyaaltı Çandır Fasulyesi vatandaşla buluştu

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

[ad_1]

Konyaaltı Çandır Fasulyesi vatandaşla buluştu

Konyaaltı Belediyesi tarafından geleneksel hale getirilen 6’ncı Çandır Fasulye şenliği Hayatpark’ta gerçekleştirildi. Şenliğe CHP İl Başkanı Nail Kamacı, Konyaaltı Belediye Başkanı Semih Esen, CHP Konyaaltı İlçe Başkanı Demet Meral Gündüz, İYİ Parti Konyaaltı İlçe Başkanı Serap Kaya İncir, meclis üyeleri, sivil toplum kuruluşlarının başkanları, temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Şenlikte 10 bin kişilik fasulye vatandaşlara ikram edildi.

 

Bir 1 kişi ve yazı görseli olabilir

Kamacı’dan Esen’e teşekkür

Fasulye Şenliği’nde konuşan CHP İl Başkanı Nail Kamacı, ‘’Bu yıl 6’ncısı gerçekleştirilen Çandır Fasulye Şenliği’nde olmaktan gurur duyduğumu ifade etmek istiyorum. Konyaaltı Belediye Başkanımız bu geleneği sürdürüyor. CHP’li belediyelerden sadece asfalt, çöp, yol gibi hizmetleri beklemek doğru değil. Aynı zamanda sosyal ve kültürel alanlarda etkinlikleri olacaktır. Bunlardan biri de Çandır Fasulyesinin tüm Antalya’ya ve Türkiye’ye duyurulmasıdır. Bu durumdan dolayı teşekkür ederim’’ dedi.

Bir 4 kişi görseli olabilir

Çadır fasulyesi yok olmaktan kurtuldu

Yarbaşçandır Mahalle Muhtarı Kemal Eke, “Konyaaltı Belediye Başkanımız Semih Esen’e Fasulye Şenliği’ni düzenlediği için teşekkür ediyorum. Çandır fasulyesi 7 yıl önce üretimi yüzde 0’a kadar düşmüştü. Semih Başkan belediyeye ait 5 dönümlük arazide Çandır Fasulyesinin tohumunu üretip üreticilerimize dağıttı. Üreticilerimizin ekimi arttı. Konyaaltı Belediye Başkanımız Semih Esen sayesinde üretimimiz arttı. Kendisine teşekkür ediyorum’’ dedi.

Üretim arttı

Konyaaltı Belediye Başkanı Semih Esen, Çandır Fasulyesinin yok olmaya yüz tuttuğunu söyleyerek, ‘’Biz Konyaaltı Belediyesi olarak Çandır Fasulyesini ele aldığımızda üretim yılda 500 kiloya inmişti. Birkaç sene daha geçse artık tohumluk olarak bile bulunamayacaktı. Biz Çandır Fasulyesini belediyeye ait 5 bin metrekare alanda ekmeye başladık. Şu anda kendi tarlamızda yılda 1500 kiloluk bir verim elde ediyoruz. Biz bu 1500 kilonun bir kısmını hem fasulyemizin adını duyurmak hem de sizlerle beraber güzel bir gün geçirmek adına beraberce tüketiyoruz. Kalan kısmını da çiftçilere tohumluk olarak veriyoruz” dedi.

Konyaaltı üretecek, Muratpaşa tattıracak

Çandır Fasulyesinin yeniden ekilip çiftçilerin üreteceği bir ürün haline geldiğini, diğer ürünlerden çok daha fazla ve karlı bir tarım ürünü haline geldiğini belirten Başkan Esen, “Biz küçük bir belediyeyiz. Biz bunu yapabiliyoruz. Yapabilen herkesin buna bir tas su taşıması lazım. Biz de bu yoldayız demek için Çandır Fasulyesini yaşatıyoruz. Bugün de şenlikle sizlerle beraber fasulyemizi dünyaya duyurmaya çalışıyoruz. Şenlik dışında bu sene farklı bir uygulama daha yapacağız. Değerli dostum değerli arkadaşım CHP’nin Muratapaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal’a selam gönderiyorum. Muratpaşa Belediyesi bir lokanta açtı. Açılan lokanta da Antalya’nın yemekleri vatandaşla buluşuyor. Değerli dostumla telefonda konuştuk ve şuna karar verdik. Biz Muratpaşa Belediyesi’ne Çandır Fasulyesi vereceğiz. Muratpaşa Belediyesi açtığı lokantada hem Muratpaşa halkıyla hem de Antalyalı vatandaşlarla Çandır Fasulyesini buluşturacaklar. Canınız Çandır Fasulyesi çekerse eğer burada bulamazsanız Antalya Lokantasına gidebilirsiniz’’ diye konuştu.

Bir 11 kişi, kalabalık ve yazı görseli olabilir

Konyaaltı Belediyesi olarak yeni hedeflerinden bahseden Esen, ‘’Sadece Antalya’da Doyran’da yetişen bir patlıcan var. Avrupa bu patlıcanı Türkiye’ye düşürmüyor,  hemen alıyor. Yeni parlatacağımız yıldızımız sadece Konyaaltı’nda yetişen Doyran Karası olacaktır. Doyran Karası da çiftçilerimizin gelirini artıracak bir ürün olarak yakında çok daha parlayan bir hale gelecektir’’ dedi.

Konyaaltı Belediyesine teşekkür ettiler

Çok sayıda vatandaş, alanda kendilerine ikram edilen kuru fasulye yemeğini yedi. Şenliğe katılan Zeynep Kara, “Şenliğe yoğun bir ilgi var. Katılımın bu kadar yoğun olacağını tahmin etmedik. Güzel bir etkinlik. Şenliği düzenleyen Konyaaltı Belediyesi’ne teşekkür ederim” dedi.

Abdulkadir Gümüş de “İnanılmaz mutlu oldum, üreticinin desteklenmesi lazım. Belediyelerin üreticilere destek vermesi çok önemli. Ben de bir üreticiyim. Konyaaltı Belediye Başkanımız Semih Esen’i canı gönülden kutluyorum’’ diye konuştu.

[ad_2]

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Konyaaltı Çandır Fasulyesi vatandaşla buluştu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

NTV.org.tr - Güncel Haber Platformu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!