İnternet Haberciliğinde yeni dönem başladı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala


İnternet Haberciliğinde yeni dönem başladı

SAMSUN – BHA

Basın İlan Kurumu (BİK)’in hazırladığı, internet haber sitelerinin resmi reklam alma şartlarını düzenleyen yönetmeliğin kabul edilmesiyle internet haberciliğinde yeni bir dönem başladı. Samsun’da 100’e yakın internet haber sitesinden sadece 11’i öne sürülen şartları yerine getirip resmi reklam almaya hak kazanabildi. Ancak şartlara uygun yayın yapan site sahipleri bu durumdan pek memnun görünmüyor.

Toplantıda çözüm önerileri konuşuldu

Basın İlan Kurumu Samsun Şube Müdürü Mustafa Bayraktar, Basın Kanununda yapılan değişikliğin ardından Mayıs ayında yürürlüğe giren İnternet Yasası ile ilgili durum değerlendirmesi yapmak üzere internet haber sitesi sahipleri ve temsilcileriyle BİK Samsun Şube Müdürlüğünde bir araya geldi. Samsun Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mehmet Yazıcı, Başkan Yardımcısı Ünal Yavuz ve Samsun Haber sitesi imtiyaz sahibi Erdal Şencan’ın da katıldığı toplantıda sistemde yaşanan sorunlar ve çözüm önerileri konuşuldu.

BİK’in sorumluluğu daha da arttı

Yeni yasada belirtilen şartları yerine getiren internet haber sitelerinin süreli yayın sayılmalarının Basın İlan Kurumu’nun da sorumluluk alanını arttırdığını belirten BİK Samsun Şube Başkanı Mustafa Bayraktar, bu yeni durumun internet haber sitelerine maddi kaynak sağlanmasının da önünü açması gerektiğini ifade etti.  İnternet haber sitelerinin resmi ilan ve reklam yayınlama hakkı kazanmalarının tıpkı gazete ve dergilerde olduğu gibi belirli kurallara bağlı olduğunun altını çizen Bayraktar, uygulanan bu kriterlerle kurumsal haber sitelerinin de ortaya çıktığını, bu sitelerin ayakta kalması gerektiği söyledi.

Toplantıda, internet haber sitesi temsilcilerinin sürece dair görüşlerini ve sorunlarını dinleyen Bayraktar, Samsun’daki tüm kurum ve kuruluşların da bu sürece destek vererek rüştünü ispatlamış internet haber sitelerine destek olmalarını istedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İnternet Haberciliğinde yeni dönem başladı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

NTV.org.tr - Güncel Haber Platformu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!