Dünyanın En Büyük Hilyesi Amasya’da Sergilenecek

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala


Dünyanın En Büyük Hilyesi Amasya’da Sergilenecek

Betül Yılmaz / Amasya – BHA

Düzenlenen toplantıya Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Murat Kurt, Prof. Dr. Mehmet Kızılkaya, Genel Sekreter Duran Çuhadar, Genel Sekreter Yardımcısı Osman Akbaş ile Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürü Timur Yılmaz katıldı.

Toplantıda Rektör Turabi; “Üniversitemizin başarılara imza atması ve daha aktif olması için benim duyduğum heyecanı duyduğunuzu hissediyorum. Siz değerli basın mensuplarımızla sürekli iletişim halinde olmak istiyorum. Hem şehrimizi hem de Amasya Üniversitesi’ni daha aktif hale getirmek hepimizin görevi. Bu bağlamda halkın nabzını tutan siz basın mensuplarından gelecek olan fikir, eleştiri ve önerilere her zamana açık olacağız.

Amasya’nın turizm açısından gelişmesi için daha fazla katkı sunmamız gerektiğini düşünüyorum. Bu amaçla lisans düzeyinde mezun verecek bir turizm fakültesi kurmamız gerekiyor. Konuyla ilgili çalışmalarımıza devam ediyoruz. Spor sağlıklı yaşamamız, sağlıklı toplum olabilmemiz için çok önemli uğraş alanı. Eğitim Fakültesi bünyesinde yıllardır eğitim veren Beden Eğitimi ve Spor Bölümümüz var. Bu bölümün Spor Bilimleri Fakültesine dönüştürülmesiyle ilgili de çalışmalarımız mevcut.”

Amasya Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Ahmet Hakkı Turabi açıklamasının devamında, Dünyanın en büyük hilyesinin Amasya Sultan Bayezid Camiinde sergileneceğini söyledi.

Rektör Turabi, Hz. Peygamber’imizin fizikî özellikleri, bunları anlatan edebî eserler ve aynı konuda hüsn-i hatla yazılmış levhalar için kullanılan hilye terimini açıklayarak, ”Bursa’da bulunan toplam 7 parçadan oluşan 3 metreye 6 metre ebatlarında olan Hattat Mahmut Şahin’in yaptığı hilye şu ana kadar Bursa’da bir yazma eser müzesinde sergileniyordu. Bundan sonra girişimlerimizle Amasya’mızda sergilenecek.” ifadelerini kullandı.

Rektör Turabi, hilyenin Amasya’da sergilenmeye başlanması için çalışmalara başladıklarını kaydetti.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Dünyanın En Büyük Hilyesi Amasya’da Sergilenecek

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

NTV.org.tr - Güncel Haber Platformu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!