Başkentte ulaşım artık daha güvenli

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala


Başkentte ulaşım artık daha güvenli

ANKARA-BHA

Başkent Ankara’da hem vatandaşın hem de ulaşım esnafının güvenliğinin sağlanması amacıyla taksi, otobüs, dolmuş ve okul servis araçlarına araç takip cihazı, kamera ve panik butonu takılması zorunlu hâle getirildi. Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) Genel Kurulu’nda alınan kararın uygulanması, sistemlerin takılması ve çalışır hâle getirilmesi için toplu taşıma esnafına 31 Aralık 2023 tarihine kadar süre verildi.

Araç takip cihazı, kamera ve panik butonu

Ankara il sınırlarında hizmet veren tüm toplu taşıma araçlarına araç takip cihazı, kamera ve panik butonu takılması zorunlu hâle getirildi. Kararda, takılacak kameraların konumlarından çözünürlüklerine kadar birçok ayrıntıya yer verilirken taksi ve okul servileri de unutulmadı.

Karara göre; taksi sınıfı araçlarda sürücü ve yolcu için ayrı panik butonu olacak ve buton farklı IP adreslerine alarm gönderecek. Okul servis araçlarında ise araç içerisinde kameradan varlık tespiti yaparak uyarı vermesi sağlanacak ve merkeze anlık olarak rapor gönderecek bir sistem bulunacak.

Araç sahiplerine 31 Aralık 2023’e kadar süre verildi

Kararda, tüm toplu taşıma araçlarına kurulacak sistemde elde edilen verilerin 30 gün saklanabilmesi istendi. Kamu güvenliğinin ön planda tutulduğu kararla; toplu taşıma araçlarında bir sistem üzerinden emniyet ve belediye birimlerince kontrol mekanizmasının oluşturulması da amaçlanıyor.

Ankara Büyükşehir Belediyesinin internet sitesinde yayınlanan kararın uygulamaya konulması, sistemlerin araçlara takılması ve çalışır hâle getirilmesi için toplu taşıma esnaflarına 31 aralık tarihine kadar süre verildi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Başkentte ulaşım artık daha güvenli

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

NTV.org.tr - Güncel Haber Platformu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!