Başkent’in Kıymeti Gordion Artık Dünya Mirası Asıl Listesinde…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala


Başkent’in Kıymeti Gordion Artık Dünya Mirası Asıl Listesinde…

Ato Başkanı Baran: “Ankara İlk Kültür Hazinesine Kavuştu”

Başkent’in  yüzlerce yıl öncesinden kalan değeri Arslanhane Cami’nin de asıl listeye girmesi bekleniyor.

18 Eylül 2023- Başkent Ankara’nın heyecanla beklediği haber Riyad’dan geldi. Efsanelere konu olan Frig Krallığı’nın merkezi Polatlı-Yassıhöyük’teki Gordion Antik Kenti artık UNESCO Dünya Mirası Asıl Listesinde.

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, ATO Başkan Yardımcısı Temel Aktay, ATO Başkan Yardımcısı ve Ankara Kent Konseyi (AKK) Başkanı Halil İbrahim Yılmaz, ATO Yönetim Kurulu Üyesi Adem Ali Yılmaz, Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdür V. Birol İnceciköz, Polatlı Ticaret Odası Başkanı Ulvi Sakarya, Gordion Kazı Başkanı Charles Brian Rose, Polatlı Tarihi Alanlar Tanıtım Merkezi (POTA) Genel Koordinatörü Kadim Koç ile birlikte Gordion’a ilişkin müjdeli haberi Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Dünya Milli Komitesi’nin Suudi Arabistan’ın Başkenti Riyad’da gerçekleştirdiği 45. Genişleme Toplantısı’nda aldı.

Ato Heyeti Riyad’da

Ankara Ticaret Odası Başkanı Gürsel Baran ve beraberindeki heyet, Birleşmiş Milletler UNESCO Dünya Mirası Komitesi’nin 45. Oturumunu takip etmek üzere Riyad’a gitti. Baran ve beraberindeki heyet, UNESCO Nezdinde Türkiye Daimi Temsilcisi Büyükelçi Prof. Dr. Gülnur Aybet, T.C. Riyad Büyükelçisi Fatih Ulusoy, T.C. Sana Büyükelçisi Mustafa Pulat ve T.C. Riyad Büyükelçiliği Ticaret Müşavir Yardımcısı Burak Balkanlıoğlu ile bir araya geldi.

UNESCO Dünya Mirası Komitesi, 11 Eylül’de Suudi Arabistan Kültür Bakanı ve Suudi Ulusal Eğitim Kültür ve Bilim Konseyi Başkanı Prens Bedir bin Abdullah bin Ferhan ile

UNESCO Genel Direktörü Audrey Azoulay’ın katılımıyla gerçekleşen açılıştan bu yana, Al Faisaliah Tower Prince Sultan’s Grand Holl’da geçici listelerde yer alan toplam 53 eseri değerlendirdi. Komite, Gordion’un Dünya Mirası Geçici Listesi’nden Asıl Listesi’ne geçmesine karar verdi. Baran başkanlığındaki ATO Heyeti de bu tarihi ana tanıklık etti.

Türk Heyetinde Büyük Sevinç

UNESCO Dünya Mirası Komitesi’nin kararı Türk heyeti tarafından sevinçle karşılandı.

ATO Başkanı Baran, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde Türkiye’den 19 miras bulunduğunu ve Gordion’un alınmasıyla birlikte kalıcı miras sayısının 20’ye yükseldiğini ve Ankara’nın da ilk kez listeye girdiğini belirterek, “Gordion insanlığa asırlar öncesinden kalan gerçek bir miras” diye konuştu. Baran, “Her zaman Ankara’nın hazinelerle dolu olduğunu ama bunların üzerlerinin örtülü olduğunu söylüyorduk. UNESCO kararıyla Ankara ilk kültür hazinesine kavuştu. Başkent’e iyi haberle döneceğimiz için çok mutluyuz, gururluyuz” dedi.

Ankara Ekonomisi Kazanacak

Dünya Mirası Listesi’nde yer almanın tanınırlığın ve dolayısıyla turist sayısının artmasına katkı sağlayacağını kaydeden Baran, “Dünya Mirası Listesi, turistlerin kültürel amaçlı ziyaretlerinde baktıkları bir liste. Bu listeye girince otomatik olarak dünyaya reklamınız yapılmış oluyor. Başkent’e 2022 yılında 1 milyon 780 bin yabancı turist geldi. Bunun 337 bininin amacı sağlık hizmeti almaktı. Gordion’un listeye girerek tanınırlığının artmasıyla birlikte şehrimize gelen turist sayısı yükselmeye başlayacak. Bu da ister istemez otellerin, restoranların, seyahat acentelerinin ve daha pek çok işletmenin iş hacimlerini yükseltecek. Sonuçta, Ankara kazanacak, Ankara ekonomisi kazanacak” diye konuştu.

Baran, Gordion’un Dünya Mirası Listesi’ne girmesi konusundaki çalışmalarından dolayı, Bakan Mehmet Nuri Ersoy nezdinde Kültür ve Turizm Bakanlığı’na, Bakan Hakan Fidan nezdinde Dışişleri Bakanlığı’na, UNESCO Türkiye Milli Komisyonu’na, UNESCO Nezdinde Türkiye Daimi Temsilcisi Büyükelçi Prof. Dr. Gülnur Aybet’e, Gordion Kazı Başkanı Charles Brian Rose ve kazı çalışmalarına katılan tüm arkeologlara, Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya’ya, Polatlı Ticaret Odası Başkanı Ulvi Sakarya ile POTA Koordinatörü Kadim Koç’a ve tüm emeği geçenlere teşekkür etti.

Polatlı’ya Müjdeyle Dönüyoruz

Kararı değerlendiren Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya da Gordion’un Dünya Mirası Listesi’ne girmesinin çok mutluluk ve umut verici bir gelişme olduğunu

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Başkent’in Kıymeti Gordion Artık Dünya Mirası Asıl Listesinde…

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

NTV.org.tr - Güncel Haber Platformu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!