AZERBAYCAN İLE ‘KÜLTÜREL İŞBİRLİĞİ ANLAŞMASI’ İMZALANDI

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala


Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Azerbaycan Kültür Bakanlığı arasında “Kültürel İşbirliği Anlaşması” imzalandı.

BHA


Ankara’da bir otelde düzenlenen imza törenine, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Azerbaycan Kültür Bakanı Adil Kerimli ile diğer yetkililer katıldı.

Törende konuşan Bakan Ersoy, Azerbaycan’ın Kültür Bakanı Kerimli ile kültürel iş birliğine dair verimli bir görüşme gerçekleştirdiklerini belirtti.


Sanat, müzik, edebiyat ve diğer kültürel unsurların toplumlar arasında köprüler kurduğunu, farklılıkları birleştirdiğini vurgulayan Bakan Ersoy, şunları söyledi:

“Şanlı geçmişiyle Türk dünyasının kültürel mirasına sahip çıkmak ve her platformda bu mirası tanıtmak bizlerin en büyük görevidir. İmzalayacağımız anlaşma ile sadece kültürel mirasın korunması değil konserler, sergiler, tiyatro ve edebiyat etkinliklerinde kardeş ülke Azerbaycan ile ilişkilerimizi daha da ileriye taşıyacağız. Aynı zamanda genç yetenekleri desteklemek ve kültürel mirasımızı korumak için yeni projeleri de hayata geçirmeyi hedefliyoruz. Türkiye ve Azerbaycan arasındaki kültür alanında imzalanacak iş birliği anlaşması ile ilişkilerimiz daha da kuvvetlenecek, ortak çalışmalar ivme kazanacak.”

Bakan Ersoy, gelecek yıl 15 şehirde düzenlenecek Kültür Yolu Festivalleri’nde Azerbaycan’ın da etkin şekilde yer alması için atılacak adımları Kerimli ile konuşma fırsatı bulduklarını da dile getirdi.

Azerbaycan Kültür Bakanı Adil Kerimli de geniş heyetle geldiği Ankara’da Azerbaycan ile Türkiye arasındaki kültürel ilişkileri müzakere etmekten memnuniyet duyduğunu söyledi.

İki ülke arasındaki ilişkilerin özel önem taşıdığına dikkati çeken Kerimli, “Halklarımız siyasi, ekonomik ve medeni alanda yıllar boyu birbirine destek olmuştur. Devletlerarası münasebetlerimiz de sarsılmaz ortak tarihi ve kültürel değerler üzerine kurulmuştur. Kardeşlik ve dostluk münasebetlerini bütün sahalarda olduğu gibi medeniyet ve kültür alanında da devam ettireceğiz. Azerbaycan ve Türkiye, dünyada ortak Türk kültür mirasının tanıtılması için mühim işler görmektedir.” dedi.

Bakanlar Ersoy ve Kerimli, konuşmalarının ardından Kültürel İşbirliği Anlaşması’nı imzaladı.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Şuşa Özel Temsilcisi Aydın Kerimov ile de ikili görüşme gerçekleştirerek “Aziz Şehir Şuşa” kitabını hediye eden Kerimov’a teşekkürlerini iletti.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
AZERBAYCAN İLE ‘KÜLTÜREL İŞBİRLİĞİ ANLAŞMASI’ İMZALANDI

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

NTV.org.tr - Güncel Haber Platformu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!