ARÜ, “Cumhuriyet ve Milli Kalkınma” konulu konferans verdi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala


ARÜ, “Cumhuriyet ve Milli Kalkınma” konulu konferans verdi

Özkan KARAKAYA / ARDAHAN – BHA

Program, 23 Şubat İlkokulu 3B Sınıfı öğrencisi Börütay Vural’ın Cumhuriyet Andı’nı okumasıyla başladı. Andın okunmasının ardından kürsüye çıkan Tarih Topluluğu Akademik Danışmanı Dr. Öğr. Üyesi Suat Vural, Tarih Topluluğunun ARÜ’nün en eski kulübü olduğunu belirtti ve sonrasında Prof. Dr. Makbule Sarıkaya’nın özgeçmişini okudu. Özgeçmişinin okunmasının ardından kürsüye çıkan Prof. Sarıkaya konuşmasına şu sözlerle başladı:

“Tarih var olalı dünyanın birçok coğrafyasında asırlık ömürleri olan devletler kuran atalarımızın günümüze ulaşan devletlerinden biri olan Türkiye Cumhuriyeti bu yıl ilk asrına erişmenin coşkusunu yaşamaktadır. Çevresinde nice devletlerin yıkıldığı, bölündüğü ve huzura hasret kaldığı bu coğrafyada Türkiye Cumhuriyeti’ni sağlam temellere oturtan başta ulu önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve onunla Cumhuriyetimizi kurup geliştirenleri saygı ve minnetle anıyor, cumhuriyetimizin daha güçlü ve muktedir nice asırlar görmesi dileğiyle herkesi selamlıyorum.” 1854’te Kırım Savaşı sırasında İngiltere ve Fransa’dan ilk borcu alan Osmanlı Devletinin borçlarını ödeyemeyerek 26 yıl gibi kısa bir sürede mali iflasa sürüklendiği belirten Sarıkaya,  birbirini takip eden savaşlar ve özellikle de I. Dünya Savaşı’nın ağır maliyeti sonrası Osmanlı Devleti ekonomisinin büyük zarar gördüğünü ifade etti. Sarıkaya, milli ihtiyaçlar ve milli menfaatlerin ön planda tutulduğu 1923 başında İzmir’de yapılan Türkiye İktisat Kongresinin Türk ekonomisinin yol haritasının çizilmesi bakımından önemli olduğuna vurgu yaptı.

Mustafa Kemal Paşa’nın milletin tam bağımsızlığının gerçekleştirilmesinin yolunun; milli irade, eğitimli işgücü, sermaye, asayiş, sağlık ve eğitim hizmeti, hukuki düzenleme, ulaşım, kooperatifçilik, vergi, toprak reformu, fenni bilgi ve araştırma alanlarında yetkinleşmekle mümkün olduğu sözüne atıf yapan Sarıkaya, bu amaç doğrultusunda öncelikle hammaddesi ülke içinde olan ve milletin ihtiyaç duyduğu temel ürünlerin ülke içinde üretilmesine karar verildiğini dile getirdi. Demir-çelikten, hazır giyime, bankacılıktan işçi yetiştirmeye kadar pek çok alanda Anadolu’nun farklı bölgelerinde kurulan Sümerbank tesislerinde uygun fiyatlarda temel tüketim ürünlerinin ulaşılır kılındığı, ayrıca kurulduğu bölgelere ekonomik ve sosyal canlılık getirdiğini belirten Prof. Dr. Sarıkaya, Atatürk döneminde temeli atılan ve gerçekleştirilen projelerin Türk milletinin kimliğini oluşturan önemli unsurlar olduğuna dikkat çekti. Konferans, teşekkür belgesi takdiminin ardından çekilen hatıra fotoğrafıyla sona erdi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
ARÜ, “Cumhuriyet ve Milli Kalkınma” konulu konferans verdi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

NTV.org.tr - Güncel Haber Platformu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!