Antalya Isparta ve Burdur havzasında 400 ören yeri var

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

[ad_1]

Antalya Muratpaşa Belediye Başkanı Av. Ümit Uysal, Isparta, Burdur illeri dahil Antalya havsadında bugüne kadar tescil edilen çoğunun hikayesi olan  400 tarihi ören yerinin olduğunu söyledi.

ISPARTA-BHA

Merkez Muratpaşa Belediye Başkanı Av. Ümit Uysal, ”Dünya da üç ili kapsayan Antalya havzasında Kaş’tan Gazipaşa’ya kadar 400 antik kentin bulunduğu tek şehir; Antalya. Maalesef bugüne kadar turizm potansiyelinin çok azını değerlendirebilen turizm kenti. Hatta turizmde öne çıkan deniz, kum ve güneş turizminde de turizm potansiyelinin yüzde 300’nu ancak değerlendirebiliyor. ”Dedi.

Kıyı sahil şeridinde Kaş’tan Gazipaşa’ya kadar 500′ e yakın dört ve beş yıldızlı otel bulunmasına karşı gelen turistin konaklama pazarlamasında tatil tercihinin büyük oranda otelde çıkmama profilinde olduğunun altını çizen Başkan Av. Ümit Uysal; Başta Almanya ve Avrupa ülkelerinde gelen turist profiline baktığımızda  Antalya’da antik kentlerdeki tarihi dönemlerdeki krallar mezarından kalkmış Antalya Kaleiçi’nde geziyor dolaşıyor deseniz bile otelden çıkıp gidip bir görelim diyecek bir  durumda değil.

Ortalama 7 ve 10 günlüğüne Antalya’da beş yıldızlı otele tatile gelen Avrupalı turist profili otelden çıkmaya göre satışı yapıldığı için misafir otel dışına çıkmıyor. Bundan 30-40 yıl önce kültür, tarih ve arkeolojik varlıkları tanıma turizmi Antalya’da çok yaygındı. Bu konsette tatil yapma o zamanlar çok yaygındı.

Şimdiki konsept otel dışına çıkmama  ve Antalya’nın tarihi ve doğal güzelliklerini görmeden ülkelerine dönmeye yönelik konsept var. Büyük İskender’in 6 ay kuşatmasına rağmen Hindistan Seferi sonrası alamadığı tek şehir Antalya’ya Termessos Antik Kente Hindistan seferi sonrası gelen Büyük İskender şehri tam 6 ay muhasara altında tutar ama şehri teslim alamaz.

Sonunda bu Kartal Yuvası yerde daha fazla askerimi kaybedemem diyerek gider. Büyük İskender tarihte alamadığı Termessos Antik Kent Korkuteli – Antalya Yolu üzerinde ama çoğu Antalya’lı bu arkeolojik, tarihi ve kültürel zenginliğinden haberi yok.

Antalya’nın tarihi kültürel ve arkeolojik varlık zenginliğimizi ilk önce kendi insanımız tanımalı ki; sonrada dünya gündemine taşıyabilelim. ”Diye konuştu.

[ad_2]

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Antalya Isparta ve Burdur havzasında 400 ören yeri var

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

NTV.org.tr - Güncel Haber Platformu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!