Aksaray’da Sanayi Gelişimi İçin Alan Bazlı Heyetler Kuruluyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala


Aksaray’da Sanayi Gelişimi İçin Alan Bazlı Heyetler Kuruluyor

Yaşar SARIKAYA / AKSARAY – BHA

Kamu kurumlarının il müdürlerinin tebrik ziyaretinde sanayi-üniversite iş birliği konusunda değerlendirmelerde bulunan ASÜ Rektörü Arıbaş, bu konuda çok hızlı şekilde ilerleyecek formüller üzerinde çalıştıklarını belirtti. Üretim, gelişim ve refah arasındaki doğrusal ilişkiye dikkat çeken Arıbaş, bu sürecin bütünleşik bir yapıda ilerlemesi gerekliliğinin altını çizdi. Üniversitenin, sanayicinin ve ilgili kamu kurumlarının hepsinin ortak bir paydada buluşmasının önemine de dikkat çeken ASÜ Rektörü, “Potansiyeli görme, tanımlama, içselleştirme, somutlaşabilir proje üretme, ürün ortaya çıkarma, nihai gelişim hedefleriyle uyum sağlama, sürdürülebilirlik.Toplam kalkınma hamleleri bakımından bunların her birisi çok mühim ve dikkatle ele alınması gereken ayrıntılar. Süreç, ancak ve ancak nitelikli iş birlikleri ile yürütülebilir.” dedi.

”Görüşmeler Somut Raporlar Üzerinden Yapılacak”

Üniversite olarak konuya dair çok önemli çalışmalar yaptıklarını ve bu çalışmaların başında TEKNOPARK’ın geldiğini ifade eden Rektör Alpay Arıbaş, zaman kaybetmeden, olabilecek en hızlı şekilde faaliyete geçecek bir seviyeye gelmeyi arzu ettiklerini vurguladı. Geniş bir danışma kurulu ile istişareler yaptıklarını ve alan bazlı heyetler kurarak görüşmeleri daha somut bir zemine oturtmak istediklerini de anlatan Arıbaş, “Kamu kurumlarını ilgilendiren alanlar için ayrıca bir kurul oluşturulacak ve ilerleyen süreçte görüşmeler somut raporlar üzerinden gerçekleşmeye başlayacak. ‘Süreç nasıl ilerliyor, nerelerde aksamalar yaşanıyor, aksamalar nasıl aşılır?’ gibi soruların net biçimde cevaplanabileceği bir ortam sağlanacak. Biz, gerek teknik gerek bilimsel gerekse prosedür bakımından üzerimize düşen her desteği vermeye hazırız.” dedi.

Toplantıya, Aksaray Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Refik Tezcan, Aksaray Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Mahmut Akkuş, Türk Standartları Enstitüsü Aksaray İl Müdürü İsmail Karaca ve Ahiler Kalkınma Ajansı Aksaray Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Fatma Becerikli ile sanayi-üniversite iş birliği konusunda çalışmalar yapan ASÜ’lü akademisyenler katıldı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Aksaray’da Sanayi Gelişimi İçin Alan Bazlı Heyetler Kuruluyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

NTV.org.tr - Güncel Haber Platformu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!